چه مکان هایی برای استفاده از بخاری برقی مناسب است؟

چه مکان هایی برای استفاده از بخاری برقی مناسب است؟
مکان ها و شرایط مجاز برای استفاده از بخاری برقی و دیگر نکات ایمنی مربوط به نصب و استفاده از این وسیله گرمایشی موضوع این مقاله زنبیل است که در ادامه به آن می

چه مکان هایی برای استفاده از بخاری برقی مناسب است؟

در زمان ورود به خانه در روزهایی که به خاطر کاهش دمای هوا مجبور به پوشیدن لباس های بیشتر هستیم، این که محیط خانه سرشار از گرمایی مطبوع به مانند گرمای کانون خانواده شده باشد، اتفاقی خوشایند و دلچسب است. اگر برای تامین این گرما توصیه های ایمنی را رعایت نکنیم ممکن است خدای نکرده این گرم شدن خانه به قیمت آتش گرفتن خانه، سوختگی اعضای خانواده و دیگر اتفاقات ناخوشایند که پیامد این بی توجهی است، تمام شود. مکان ها و شرایط مجاز برای استفاده از بخاری برقی و دیگر نکات ایمنی مربوط به نصب و استفاده از این وسیله گرمایشی موضوع این مقاله زنبیل است که در ادامه به آن می پردازیم. 

اطمینان از داشتن قابلیت های ایمنی

یکی از مشکلات رایج در زمان استفاده از بخاری برقی، افتادن آن روی زمین و خطر سوختگی و آتش سوزی در پی این اتفاق است. یکی از امکانات ایمنی یک بخاری برقی باید کلید قطع کن خودکار باشد تا در زمان به هم خوردن تعادل، دستگاه به طور اتوماتیک، خاموش شود. از قابلیت های ایمنی دیگر می توانیم به داشتن ترموستات کنترل دما برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد بخاری و وجود میله های فلزی محافظ برای جلوگیری از تماس مستقیم با المنت های بخاری اشاره کنیم.

تامین برق بخاری برقی

به خاطر جریان برق بالای بخاری برقی در اثر استفاده از این وسیله، دمای سیم برق ممکن است افزایش پیدا کند و منجر به ذوب شدن و آتش سوزی در سه راهی های برق معمولی گردد. البته رخ دادن این اتفاق در سه راهی برق صنعتی احتمال کمتری دارد اما در هر صورت توصیه می شود برق بخاری برقی به طور مستقیم از پریز تامین شده و از سیم های رابط استفاده نشود. نباید سیم بخاری برقی را زیر فرش یا موکت پنهان کنید چرا که این کار خطر آتش سوزی را افزایش می دهد. دلیل این امر این است که اگر به هر دلیلی آسیبی در سیم به وجود آید یا دمای آن از حد معمول بالاتر برود، شما سیم را نمی بینید که در چه وضعیتی قرار دارد و فقط زمانی متوجه ماجرا می شوید که منجر به آتش گرفتن محیط اطراف خود شده است.

سطوح مناسب برای قرار دادن بخاری برقی

به خاطر حرارتی که از بخاری برقی ساطع می شود که به ویژه در بخاری برقی فن دار به خاطر پرتاب گرما این مساله نمود بیشتری هم دارد، بهتر آن است که تا شعاع 1 متری از بخاری برقی، هیچ جسم قابل اشتعالی مثل لباس، فرش، مبل، میز چوبی و... قرار نداشته باشد. ضمن این که گذاشتن بخاری برقی روی فرش یا مکان های پرتردد به خودی خود بخاری را مستعد ضربه خوردن و عواقب ناشی از آن می کند. بخاری برقی باید روی یک سطح سفت و صاف مثل کف سرامیک (نه نرم مثل فرش و موکت) و با رعایت فاصله مجاز از وسایل اطراف قرار گیرد در غیر این صورت با کوچک ترین ضربه واژگون شده و ممکن است منجر به آتش سوزی گردد.

زمان و مکان استفاده از بخاری برقی

اگر در خانه کودک خردسال دارید یا از حیوان خانگی نگهداری می کنید، آنها را باید از مجاورت بخاری برقی دور کنید. حتی بهتر است بخاری برقی را در مکان هایی از خانه قرار دهید که دست کودک به آن نرسد و نتواند آسیبی متوجه خود یا سایر اعضای خانواده در اثر بازی با بخاری برقی کند. همیشه به این نکته دقت کنید که در اتاقی که بخاری برقی را قرار داده اید خودتان حضور داشته باشید یا به نحوی محل قرارگیری بخاری برقی را بتوانید رصد کنید تا در صورت بروز مشکل فورا بتوانید اقدام متقابل را انجام دهید. هیتر برقی فقط باید در محدوده زمانی کوتاه که احساس سرمای زیادی می کنید و در زمان بیداری و در حضور خودتان استفاده شود. اگر در هنگام شب بخاری برقی روشن باشد ممکن است خطرآفرین باشد و از طرفی مصرف برق آن به مراتب بیشتر خواهد بود. اگر در طول روز قصد خروج از منزل را دارید باید بخاری برقی را خاموش کنید تا عواقب ناشی از رها کردن بی مهابای بخاری برقی روشن دامن گیر شما نشود.

توجه به داغ شدن زیاد بخاری برقی

اگر بخاری برقی یا سیم برق آن بیش از اندازه داغ می شود در حدی که نمی توانید به آن دست بزنید دستگاه شما دچار اشکال شده یا ممکن است از کابل استاندارد در آن استفاده نشده باشد و باید مورد بازبینی فنی تعمیرکار قرار گیرد. به طور کلی در نظر داشته باشید بخاری برقی هم مثل سایر وسایل برقی دارای عمر مفیدی می باشد و نباید انتظار استفاده مادام العمر از یک بخاری برقی را داشته باشید! بخاری برقی باید برای وجود قطعی، له شدگی و آسیب دیدگی در سیم برق، معیوب شدن المنت ها یا از کار افتادن دکمه های کنترل بخاری، به طور پیوسته مورد بازرسی قرار گیرد.

پرهیز از رطوبت و استفاده در فضاهای داخلی

بهتر است از بخاری برقی برای استفاده در محیط های سرپوشیده و داخلی منزل استفاده کنید اگر از این وسیله در فضاهای باز استفاده کنید خطر برق گرفتگی در اثر رطوبت ناشی از بارندگی به وجود می آید. تا حد امکان نباید بخاری برقی در معرض رطوبت زیاد و آب قرار داشته باشد به طور کلی نباید از بخاری برقی در حمام استفاده شود مگر این که بخاری برقی تهیه کنید که مخصوص حمام ساخته شده باشد. بنابراین از بخاری برقی برای خشک کردن لباس های خیس یا گرم کردن غذای آبدار نباید استفاده کنید به این خاطر که پارچه قابلیت اشتعال پذیری بالایی دارد و آب موجود در غذا نباید در مجاورت بخاری برقی قرار گیرد.

چگونگی خرید هیتر و بخاری برقی برای منزل

با در نظر داشتن تمام مواردی که به آنها اشاره کردیم اگر قصد خرید بخاری برقی برای گرم کردن منزل خود را دارید، لازم است این کار را از طریق فروشگاه های معتبر انجام دهید. خریداری یک بخاری برقی غیراستاندارد از برندهای متفرقه حتی در صورت رعایت تمام نکات ایمنی به خودی خود می تواند خطرآفرین باشد به طور مثال همانطور که اشاره شد ممکن است، کیفیت سیم برق این بخاری ها پایین باشد و در نتیجه خطر ذوب شدن و آتش سوزی وجود داشته باشد. فروشگاه اینترنتی زنبیل به سبب داشتن نماد اعتماد الکترونیکی 5 ستاره از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزرات صنعت، معدن و تجارت، سابقه نزدیک به 10 سال عرضه محصولات اورجینال از تولیدکنندگان اصلی برندهای برتر، یک سایت معتبر و تخصصی برای خرید انواع لوازم خانگی، مبلمان، لوازم آرایشی بهداشتی، سیسمونی نوزاد، لوازم موسیقی، وسایل سرمایشی و گرمایشی از جمله  بخاری برقی پاس خزر، برفاب، انرژی و... محسوب می شود. زنبیل علاوه بر این که کالای اورجینال را با گارانتی به مشتریان ارائه می کند، از نظر سرعت تحویل کالا شرایطی بسیار ایده آل را برای مشتریان خود فراهم آورده است. با خرید از سایت زنبیل در کمتر از 4 ساعت در روش ارسال فوری ویژه تهران می توانید کالا را درب منزل خود تحویل بگیرید و درب محل هزینه آن را پرداخت کنید.لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید